Jasmína Janová – Príbeh starej mamy

Jasmína Janová – Príbeh starej mamy

Volám sa Jasmína a bývam v dedine Nižná Myšľa. Bývam tu s mojimi rodičmi, sestrami a bratmi a starými rodičmi.

Najviac zo všetkých doma mám rada svoju babku. Babka je stará, ale veľmi múdra. Ona si toho veľa pamätá. Večer nám rozpráva naša babka príbehy, keď bola mladá, ale aj čo sa stalo niekedy v našej dediny. Veľmi rada ju počúvam. Jej príbehy sú poučné, zábavné, ale aj smutné. Jeden smutný príbeh z našej dediny Vám napíšem.

Babka si spomína, keď som mala jeden rok, vtedy našu dedinu zasiahol silný dážď. Veľa ľudí muselo odísť zo svojich domov. Kopec, na ktorom stáli domy sa začal zosúvať. Ľudí ubytovali v kultúrnom dome alebo odišli do svojich rodín. Niektorí ľudia sa do svojich domov už nemohli vrátiť. Spomína si aj na lietadlá, ktoré vtedy pomáhali. Pomáhali hasiči, vojaci. Voda sa im dostala do pivnice aj domov. Nefungoval plyn, elektrina. Zrútili sa aj schody do nášho kostola. Nechodili k nám autobusy, autá. Veľa rodín potom muselo bývať v kontajneroch, ktoré postavili na lúke. Babka sa veľa modlila, aby nás Panna Mária všetkých doma ochraňovala, lebo sa bála o nás všetkých. Niečo také si neviem predstaviť.

Nechcela by som prísť o náš skromný dom, kde máme všetko. Dúfam, že sa takéto niečo už nestane. Som rada aj za to málo, čo doma máme.

Autorka: Jasmína Janová
Vek: 12 rokov
Spojená škola internátna, špeciálna základná škola
Abovská 244/18, Ždaňa