Vanessa Zupková – Môj príbeh

Vanessa Zupková – Môj príbeh

Rozmýšľala som, o čom by som mala písať. Nepoznám veľa ľudí a tak som sa rozhodla, že Vám napíšem svoj príbeh.

Volám sa Vanesa a bývam v malej dedinke pri Košiciach. Bývam v malom domčeku a mám troch súrodencov. Mám dvoch bratov a staršiu sestru. Mám otca aj mamu.

Môj príbeh začína vtedy, keď nám otec oznámil, že pôjde robiť do Írska. Dovtedy som si žila ako všetky deti. Môj oco pracoval s drevom. Svoju prácu mal rád a každý deň chodil do práce. Mama pracuje ako upratovačka. Mala som svoju rodinu a bola som šťastná. Svojich rodičov mám veľmi rada a táto správa ma nepotešila. Otec nám povedal, že pôjde preč na rok a potom sa vráti.

Čo som Vám nepovedala, je to, že som Rómka. Ľudia nás nemajú veľmi radi. Nie všetci žijeme slušne. Moja rodina sa snaží. Riešime problémy každý deň. Veľa problémov sa objavilo, keď otec odišiel.

Chodila som do školy aj s mojimi súrodencami a všetko bolo v poriadku. Mama pracovala, ale bolo na nej vidieť, že nevládze. Všetko zostalo na ňu, domácnosť aj my. Doma sme sa začali hádať medzi sebou a mama musela naše hádky riešiť. Bola unavená a prestala sa smiať. Okrem toho sme mali málo peňazí a tak si mama zobrala dve práce. Oco nám posiela peniaze, ale nestačí nám to.

Mali sme to ťažké. Jedného dňa moja staršia sestra pripravila pre nás prekvapenie. Čaká bábätko. Mama a otec boli z toho smutní, lebo je veľmi mladá. Otec jej povedal, že je to skoro, ale pomôžu jej.

Mama a otec spolu každý deň volajú. Otec sa s nami rozpráva o škole a mne chýba. On mi vždy pomohol, keď som bola smutná. Objal ma. Teraz ma nemá kto objať, keď som smutná. Často sa potom hnevám a kričím na každého.

Myslím si, že aj otcovi je smutno, pretože nám kúpil letenky a my s mamou ideme za otcom do Írska. Tešíme sa. Neviem ako to dopadne, no aspoň budeme všetci spolu. Budeme chodiť do školy a mama bude pomáhať sestre s bábätkom. V škole budeme hovoriť anglicky. Poznám len pár slov a angličtina je pre mňa nový jazyk. Bude mi chýbať Slovensko, moja škola, pani učiteľka aj spolužiaci. Mám školu rada a rada sa učím. Dúfam, že sa mi bude páčiť škola aj v Írsku.

Môj život sa mení. Neviem, čo ma čaká a či sa mi v Írsku bude páčiť. Bude to pre mňa veľká zmena. Začnem od začiatku v novej krajine. Držte mi palce!

Meno autora: Vanesa Zupková
Vek: 15 rokov
Spojená škola internátna, špeciálna základná škola
Abovská 244/18, Ždaňa