Michaela Grajciarová – Odkiaľ som?

Michaela Grajciarová – Odkiaľ som?

Volám sa Michaela a pochádzam z Bratislavy. Na hlavnom meste sa mi najviac páči Staré Mesto so svojimi uličkami, námestiami. V centre nájdete aj presnú trasu, po ktorej kráčala na svojej korunovácii Mária Terézia. Pripomínajú ju na zemi ležiace malé korunky. Veľmi sa mi páči aj Modrý kostolík, lebo vyzerá ako z marcipánu.

Moje detstvo som však prežila v Senici,  v mestečku na Záhorí. Celá rodina z maminej strany sa tam narodila. Dodnes tam býva moja babka s dedkom a my tam vlastníme dom. Najkrajšie a najlepšie okamihy boli tie, keď sme sa všetci na Vianoce  a na Silvestra stretávali u babky a dedka. Bolo nás tam naozaj veľa, keďže starí rodičia majú šesť detí a jedenásť vnúčat. Spomínam si na krásne rodinné okamihy, ktoré sme tam prežili. Navštevovali sme vianočné trhy, pálili prskavky, pozerali sme na ohňostroj. Super nám bývalo aj v lete, chodili sme spolu von, na výlety vlakom alebo len tak do mesta. Strávili sme spolu veľa času. Senica má iné čaro ako Bratislava. Vždy, keď ju navštívim, je tam väčší pokoj, takmer žiadny hlučný nočný život a ruch dopravy. Rada sa tam vraciam.

Teraz je však všetko iné. Každý je zaneprázdnený, časovo sa nevieme zladiť. Už sa nestretávame u babky tak ako voľakedy. Nechodíme spolu von, nepozeráme sa na ohňostroj. Nesedávame na jednej sedačke a netrávime spolu čas. Veľmi ma to mrzí a chcela by som vrátiť čas späť. Skúšam v tomto smere aj ja niečo podniknúť a spraviť prvý krok  k tomu, aby sme sa opäť všetci stretli na mojom obľúbenom Záhorí.

Hoci ja hovorím čisto a spisovne, páči sa mi záhorácke nárečie a všetky tradície, ktoré sa mi s tým spájajú. Mám rada Záhorákov – sú dobrosrdeční, priami a zábavní. Som síce Bratislavčanka, ale som hrdá na korene, z ktorých pochádza moja rodina a ku ktorým sa hrdo hlásim aj ja.

Meno a priezvisko pedagóga: Mgr. Zuzana Rišiaňová

Adresa školy: ZŠ s MŠ Kalinčiakova 12, 83104 Bratislava

Súťažná kategória: II. kategória (2. stupeň ZŠ)

Názov práce: Odkiaľ som?

Meno a priezvisko autora: Michaela Grajciarová

Vek autora: 13 rokov